První jarní bylinky

S prvními jarními dny přichází také únava, proto je nezbytné dodávat našemu tělu vitamíny a minerály. Nejjednodušší je návštěva lékárny, kde vám nabídnou široký sortiment multivitamínů, ale je i jiná možnost : například v podobě ovoce a první jarní zeleniny (pažitka) nebo bylinek (kopřiva).

Kopřiva dvoudomá

Kopřivy mají na listech duté chloupky tenké jako vlas a lodyhy, v nichž je kyselina mravenčí. Při dotyku se na kůži dostane kyselina mravenčí, pak se dostaví silné pálení, po němž následuje otok, zčervenání a svrbění.

Především brzy na jaře je koncentrace kyseliny mravenčí vysoká. Právě v této době se mladé listy trhají a vaří jako zelenina, dává se do polévek, nahrazuje špenát nebo se z nich vaří čaj.

Kopřiva obsahuje hodně vitamínu A, B, C a minerálů, například vápník a železo. Tato bylina má posilující účinky, léči se s ní chudokrevnost. Kopřiva dále pomáhá zmírňovat zánětlivé reakce při ekzému a kožních vyrážkách. Zmírňuje alergické příznaky u senné rýmy. Napomáhá při vylučování nadbytku tekutin v organismu a zklidňuje infekci močových cest. Ženy, které mají před menstruací nadýmání, mohou při užívání kopřivových potravinových doplňků cítit zřetelnou úlevu.

Při vnitřním užívání mají listy adstringentní, neboli stahující účinky a pomáhají tak zastavit krvácení.

Kopřivový čaj

Mladé listy kopřivy necháme vyluhovat v šálku převařené vody asi 10 minut Kopřivu můžeme uchovat i mrazem. Nakrájené lístky kopřivy necháte zmrazit do kostek ledu. Čaj můžete pít jako jarní čistící kúru. Je vhodná také proti lupům.

Kosmetika, Solárium, Masáže

Veronika Beinhauerová (provozovatel)

IČ: 661 69 542 kontakt: 606 521 110

Sídlo: Kajlovec 2, Hradec nad Moravicí, 747 41

Provozovna: Čapkova 10 ,Opava

objednávky :

Mob.: 724 190 924

on-line rezervace:salonviolka.snippet.myfox.cz

E-mail: violka.kosmetik@seznam.cz

Kadeřnictví

Dalibor Beinhauer (provozovatel)

IČ: 755 66 095

Sídlo: Kajlovec 2, Hradec nad Moravicí, 747 41

Provozovna: Čapkova 10 ,Opava

Martina (kadeřník)

objednávky:

on-line rezervace:salonviolka.snippet.myfox.cz

Mob.: 724 190 924

Pedikura, Manikura

Bronislava Braunšová (provozovatel)

objednávky:

Mob.: 721 785 369

IČ: 733 08 773

Provozovna: Čapkova 10, Opava