Česnek medvědí (Allium ursinum)
Česnek medvědí, jinak také “divoký česnek“. V dubnu až květnu, to je období kdy se můžete vydat na procházku a nasbírat si tuto léčivku. Kde jí najdete?
Česnek medvědí, jinak také “divoký česnek“ má v podstatě vlastnosti česneku setého. Rostlina 40 centimetrů vysoká roste na stinných a vlhkých místech, houštinách v lesích. Prozradí se vždy svou silnou vůní.
Péče o nečistou aknozní plet
Česnek medvědí díky svým čistícím účinkům poskytne rychlou pomoc lidem s trvale nečistou pletí. Na jaře sbíráme jeho mladé lístky, které omyjeme a nadrobno nakrájíme. Používáme místo pažitky a petrželky.
Tato bylinka působí také na pročištění krve a má dezinfekční účinky na žaludek. Dobře působí také proti infekcím-virům, bakteriím i plísním. Allicin je chemická látka odpovědná za česnekový zápach i léčivé účinky. Tvoří se rozmačkáním nebo rozžvýkáním cibulky.
Allicin dokáže blokovat enzymy, které infekčním organismům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Ukazuje se, že rostlina také ničí plísně odpovědné za mykotická onemocnění nohou a zvukovodů.
Chceme-li léčivé účinky česneku uchovat po celý rok, vyrobíme z něj tinkturu. Nakrájíme lístky nebo stroužky česneku, naplníme jimi láhev a přilijeme 40% žitnou pálenku. Necháme odstát v teplé místnosti alespoň dva týdny. Denně pak užíváme patnáct kapek a zapíjíme vodou.